Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

      

Archiwum aktualności

 

 

 


       

Wywiadówka podsumowująca I półrocze 2013/2014

 

W dniu 17 stycznia 2014 r. o godzinie 17.00 w naszej szkole odbędzie się spotkanie  z rodzicami. Zapraszamy.

 


Pasowanie na uczniów 2013

 

10 października 2013 r. dzieci I klasy Szkoły Podstawowej zostały oficjalnie wcielone w szeregi uczniowskie. Po raz pierwszy to starsi koledzy- przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP- wprowadzili je w życie pełnoprawnych członków szkolnej społeczności.

Systematyczne przygotowania do tej doniosłej uroczystości  zwieńczyła wesoła część artystyczna, gdzie maluchy mogły recytować, śpiewać, a także zaprezentować gościom talenty instrumentalne.

Następnie miała miejsce najważniejsza część programu- złożenie przyrzeczenia i pasowanie. Po niej uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

Po części oficjalnej był czas na słodki poczęstunek, rozmowy z nauczycielami, rodzicami oraz zabawy.

Pierwszoklasiści są pełni zapału do zdobywania wiedzy. Oby słowa wypowiadane w przysiędze towarzyszyły im w całym procesie edukacji:

 

„Ślubuję uroczyście!

Będę starał się być dobrym i uczciwym.

Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.

Będę się uczył tego, co piękne i mądre.

Będę kochał i czcił moją Ojczyznę.

Chcę wyrosnąć na dobrego obywatela naszej Ojczyzny – Rzeczpospolitej Polskiej”.

 

                                                                                                   Anna Dołęga- wychowawca kl. I

                                                            Ewa Gaweł – opiekun Samorządu Uczniowskiego SP

 


Wycieczka ekologiczna

Tradycją lat ubiegłych 1 X 2013r. odbyła się kolejna wycieczka ekologiczna z cyklu „Ekspedycje Klubu Eko”. Tym razem celem naszej podróży był rezerwat przyrody „Wielki Las”.

Pierwszym przystankiem na trasie naszej wyprawy było koło recyklingowe koło SP nar 27 w Rzeszowie. Pani przewodnik opowiadała dzieciom o konieczności segregacji odpadów, zadawała zagadki, dotyczące czasu rozkładu różnych śmieci. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że trzeba postawić na recykling, by ratować naszą Ziemię.

Następnie udaliśmy się do Czudca i Woli Zgłobieńskiej, gdzie uczestnicy przeszli malowniczą trasą rezerwatu „Wielki Las” utworzonego w 1997 roku i obejmującego powierzchnię 71 hektarów. Podziwiali jeden z najpiękniejszych drzewostanów bukowych Pogórza. Zachwycali się stutrzydziestoletnimi bukami i mieli możliwość zobaczenia naturalnych odnowień jodły.

Pani przewodnik, Katarzyna Ruszała, pokazywała dzieciom ciekawostki przyrodnicze, zadawała interesujące zagadki, przeprowadzała zabawy na trasie rezerwatu. Uczniowie mieli możliwość skosztowania orzeszków buka i podziwiania dorodnych, jesiennych grzybów.

Na zmęczonych długą trasą wycieczkowiczów czekała kolejna atrakcja – własnoręcznie upieczona kiełbaska z ogniska na leśnej polanie. Było to też miejsce wspólnej zabawy i wesołych rozmów. Na pamiątkę wspólnych przeżyć każdy uczestnik otrzymał „Dyplom Uczestnika Klubu EKO”.

Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną wyprawę szlakami natury.

 

                                                                                                               Ewa Gaweł


Początek nowego roku szkolnego 2013/2014

 

 

W poniedziałek, 02.09.2013 r. w naszej szkole rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014. Szkolną akademię poprzedziła uroczysta Msza Święta, którą odprawili księża z naszej parafii.

W tym roku inaczej, niż zwykle, dzieci i młodzież spędzili pierwszy dzień w szkole, bowiem rozpoczęła się rozbudowa budynku, która potrwa do przyszłego roku. W tym celu otwarto dwa nowe wejścia do szkoły, od zachodu i północy, które będą używane przez cały czas trwania rozbudowy. Warto dodać, że szkoła po zakończeniu remontu szkoła będzie posiadać obserwatorium astronomiczne, co znakomicie łączy się z naszym patronem – Mikołajem Kopernikiem.

Z niecierpliwością czekamy…

                                                                                            Tekst:  Grzegorz Gaweł


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

29 kwietnia 2013 r. uczciliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszak Polska była pierwszym w Europie państwem, które w 1791 roku zyskało taką postępową ustawę zasadniczą. Była ona dowodem patriotyzmu i demokratycznych przekonań narodu.

W I części programu artystycznego przenieśliśmy się w czasy uchwalenia Konstytucji. Mogliśmy niejako z ludem Warszawy ówczesnych czasów przeżyć emocje związane z tym doniosłym wydarzeniem. Niezwykle ubarwiły całość stroje z dawnej epoki oraz próba rekonstrukcji warszawskiego rynku z 1791 roku.

Następna część dotyczyła czasów współczesnych. W wierszach i pieśniach patriotycznych zaprezentowanych przez szkolnych solistów i chór uczciliśmy zaprzysiężenie doniosłego aktu 3-Majowej Konstytucji.

Całości towarzyszył poczet sztandarowy, który reprezentował także naszą szkołę w Gminnych Obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Krzemienicy.

Akademię przygotowały: pani Alicja Kołodziej i pani Ewa Gaweł, a oprawą muzyczną kierowała pani Magdalena Basiak.

 

                                                                                                                 Ewa Gaweł

Galeria

 


Konkurs Wiedzy Pożarniczej – rozstrzygnięty!

 

Można rzec, że uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Czarnej rokrocznie są laureatami w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Tak też i w tym roku świętowaliśmy sukcesy naszych podopiecznych.

            Ich początkiem był dzień 22 marca 2013 r., kiedy to miały miejsce eliminacje gminne. Odbyły się one w Zespole Szkół im. S. Pigonia w Medyni Łańcuckiej. Wzięło w nich udział 13 uczniów szkół podstawowych i 15 uczniów gimnazjum. Wśród nich przedstawiciele naszej szkoły: Karol Niedźwiecki, Grzegorz Panek i Dawid Stopyra, uczniowie klasy szóstej SP oraz Mateusz Lęcznar (klasa I), Andrzej Sowa (klasa III) oraz Dorota Źrałka (klasa I), uczniowie naszego gimnazjum.

             W II grupie wiekowej (gimnazja) na podium stanęli dwaj reprezentanci naszej szkoły: Andrzej Sowa (I miejsce) i Mateusz Lęcznar (II miejsce). Dumni byliśmy również z faktu, że jedynym przedstawicielem szkół ponadgimnazjalnych okazał się nasz absolwent Michał Kępa.

            II etap konkursu – eliminacje powiatowe rozegrał się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Po części pisemnej prowadził Mateusz Lęcznar, który ostatecznie zajął II miejsce, a tuż za nim (III miejsce) uplasował się Andrzej Sowa. Bezkonkurencyjny natomiast okazał się nasz absolwent, Michał Kępa, który wygrał eliminacje w swojej grupie wiekowej i awansował do etapu wojewódzkiego. Trzymamy za niego kciuki!

 

                                                                                                                    Ewa Gaweł

Galeria - eliminacje gminne

Galeria - eliminacje powiatowe

 


20 grudnia  2012 - Jasełka

 

W dniu 20 grudnia 2012 roku w naszej szkole odbyły się „Współczesne Jasełka” w wykonaniu uczniów klasy II i III gimnazjum pod opieką pani Iwony Międlar  i pani Karoliny Wojtan – Wiśniewskiej. Scenki znane z naszych domów, barwny i zabawny język, wartka akcja oraz prosty i wyraźny przekaz podany z „przymrużeniem oka” bardzo spodobały się rodzicom, którzy nagrodzili występ gromkimi brawami. Występ zakończył się przemówieniem dyrektora szkoły – pani Urszuli Stępień. Gimnazjaliści zorganizowali również kiermasz świąteczny, na którym zaprezentowali wykonane przez siebie stroiki i ozdoby świąteczne.

Przedstawienie spodobało się na tyle, iż uczniowie powtórnie wystąpili w dniu 19 stycznia 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury podczas spotkania opłatkowego zorganizowanego przez Akcję Katolicką i Radę Parafialną.                 

W spotkaniu wzięli udział :  poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Wójt Gminy Czarna – Edward Dobrzański, Dyrektor GOKiR – Małgorzata Wisz, Proboszcz ks. Zbigniew Góra i ks. Marian Szumigraj, jak również licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi Czarna.

Dziękuję wszystkim życzliwym ludziom za pomoc w organizacji tych jasełek,  a szczególnie moim wspaniałym uczniom, którzy zawsze bardzo chętnie włączają się życie szkoły.

W jasełkach udział wzięli:

Lucyfer – Jakub Jankowski, Diabeł Boruta – Marcin Świder, Diabełek – Eliza Mozgawa, Tato – Krystian Kluz, Mama – Sylwia Drzał, Angelika – Joanna Siwy, Czesio – Przemysław Gąsior, Archanioł Michał – Konrad Kłosowski, Archanioł Rafał – Michał Borowiec, Archanioł Gabriel – Piotr Teichman, Anioł Dyżurny – Paulina Pelc, Śmierć – Katarzyna Lis, Święty Mikołaj – Andrzej Sowa, Strażnicy – Jakub Ząbek, Krystian Cisek, Maciej Skoczylas. W roli narratorów wystąpili: Weronika Chmiel, Aleksandra Karp, Wojciech Kruczek, Jakub Tabaka.

Oprawę muzyczną przygotowała nauczycielka muzyki - pani Magdalena Pawlak.

                                                                                                      

                                                                                                                           Iwona Międlar

Galeria


30 listopad 2012 - „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej…” – Dzień Tolerancji w Zespole Szkół w Czarnej

 

30. listopada 2012 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Czarnej miała miejsce niecodzienna uroczystość. Tradycją roku poprzedniego obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie Związku Osób Niedowidzących z Łańcuta.

      Uroczystą akademię rozpoczęła pani dyrektor Urszula Stępień. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: pani Ewa Panek - Sekretarz Gminy Czarna, ks. proboszcz Zbigniew Góra oraz przedstawicielka Związku Osób Niedowidzących.

     Akademię przygotowały panie: Magdalena Dziadosz – pedagog oraz Magdalena Skrobiś – nauczyciel historii. Nad oprawą muzyczną czuwała nauczycielka muzyki, pani Magdalena Pawlak.

        W montażu słowno-muzycznym wykonywanym przez klasę I gimnazjum poruszona została tematyka związana z codziennymi przejawami braku tolerancji widocznymi w różnych sytuacjach życia społecznego. Starano się pokazać przyczynę owych zachowań oraz sposób uniknięcia wielu niepotrzebnych konfliktów. Całość przeplatały występy solistek (Weroniki Chmiel i Aleksandry Karp z klasy II gimnazjum oraz Katarzyny Lis z klasy III gimnazjum), a także chóru. Treści zawarte w tekstach piosenek poruszyły całą widownię i wzruszyły niejednego widza. Program zakończył piękny układ taneczny "W pracowni Dżepetta" w wykonaniu zespołu FLEX składającego się z uczennic naszej szkoły.

         Całość uroczystości zakończyło wystąpienie pani sołtys Marii Kiwały-Barnat.

 

                                                                                                                                   Ewa Gaweł

Galeria część 1

Galeria część 2


29 listopad 2012 - IX Przegląd Teatrzyków Zuchowych w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach                                 

 

W czwartek 29 listopada 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach odbył się IX Przegląd Teatrzyków Zuchowych.

Wśród gromad zaprezentowała się również 5 Gromada Zuchowa „ Czarne Jagódki” z Zespołu Szkół w Czarnej w inscenizacji pt. „ Rzepka”.

Po swoich prezentacjach zuchy uczestniczyły we wspólnych zabawach i pląsach. Wszystkie gromady otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 

                                                                                                                      Małgorzata Welc

Galeria

        


                                    

OGŁOSZENIE!

 

Dnia 26.11.2012 (poniedziałek) odbędzie się dzień „Pluszowego Misia”. Każdy kto przyniesie misia będzie zwolniony z pytania i niezapowiedzianych kartkówek.

 

                                                    Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej

 


9 listopad 2012 - Uroczysta akademia z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości

 

W piątek, 9. listopada 2012 roku w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Czarnej odbyła się uroczysta akademia z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości.

Część artystyczną przygotowywali: klasa III szkoły podstawowej oraz chór (klasy IV SP i II gimnazjum) pod kierunkiem nauczycieli: mgr Anny Dołęgi, mgr Magdaleny Pawlak, mgr Grzegorza Reszytyły i mgr Grzegorza Gawła. Podczas uroczystości śpiewano hymn państwowy i  pieśni patriotyczne, odtańczono poloneza, a także przybliżono fakty historyczne związane z okolicznościami, których finałem jest pamiętna data 11.11.1918r. Całości dopełniało hasło: „Za naszą wolność, za polską mowę…”.

Uczniowie Zespołu Szkół w Czarnej wzięli także udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które w tym roku odbywały się w Czarnej. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez ks. Jana Krzywińskiego i ks. Zbigniewa Górę, w której uczestniczył Szkolny Poczet Sztandarowy prowadzony przez harcerzy z naszej szkoły pod opieką mgr Magdaleny Skrobiś.

Obchody zakończyły się przemarszem pocztów sztandarowych pod Pomnik Milenijny, gdzie złożono kwiaty, odśpiewano hymn państwowy i pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej, a także swoje przemówienia wygłosili: pan wójt Edward Dobrzański i pani sołtys Maria Kiwała-Barnat.

Uroczystości te były ciekawą lekcją patriotyzmu dla naszych dzieci i młodzieży. Tradycją stało się już, że w obchodach świąt państwowych biorą udział uczniowie z całej gminy, co podkreśla radosnych charakter tych świąt.

                                                                                                                

                                                                                                           Opr. Grzegorz Gaweł

 

Galeria 


17 październik 2012 - Wyjazd do Policyjnej Izby Dziecka

 

Dnia 17.10.2012 r. uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, udali się pod opieką pedagoga szkolnego p. Magdaleny Dziadosz i wychowawcy klasy p. Iwony Międlar do Policyjnej Izby Dziecka w Rzeszowie.

Celem tej wizyty było przybliżenie uczniom zagadnień z zakresu odpowiedzialności karnej nieletnich. Podczas wizyty młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie zadania spełnia Policyjna Izba Dziecka, kiedy i kto może do niej trafić oraz jak wygląda taki pobyt. Zwiedzili również miejsce, w którym przebywa zatrzymany nieletni. Dowiedzieli się również, że w szczególnych przypadkach osoby nieletnie mogą być sądzone jak dorosłe oraz jak szeroki zakres ma pojęcie demoralizacja.

 

Galeria 


12 październik 2012 - Dzień Edukacji Narodowej

 

12.10.2012 z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole  na sali gimnastycznej odbyła się Uroczysta Akademia. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni goście. Uroczystość  rozpoczęła się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów klas czwartej, piątej szóstej oraz chórek gimnazjalistów pod okiem p. Urszuli Supińskiej-Nycz i Elżbiety Podolec.

Uczniowie przedstawili humorystyczną scenkę „Sen o szkole", w której zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Potem  prowadząca zaprosiła wszystkich zebranych do wysłuchania krótkiego koncertu życzeń, przygotowanego z okazji ich święta. Po występach artystycznych Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności uczniowskiej rozdał  wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły upominki. Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pani Dyrektor, która złożyły najserdeczniejsze życzenia i podziękowania Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty.

 

Galeria 


6 październik 2012 - „W poszukiwaniu harcerskich symboli”, czyli VI Hufcowy Rajd Zuchowy i Młodszo Harcerski w Handzlówce

 

W sobotę 6 października 2012 roku odbył się VI Hufcowy Rajd Zuchowy i Młodszo Harcerski pod hasłem: „W poszukiwaniu harcerskich symboli” w Handzlówce. W imprezie uczestniczyło wiele gromad, w tym 5 Gromada Zuchowa „ Czarne Jagódki” z Zespołu Szkół w Czarnej.

Na trasie czekały na zuchy  zadania, w których należało się wykazać zręcznością, spostrzegawczością, znajomością topografii, prawa zuchowego i harcerskiego, umiejętnościami z samarytanki, biegłością w odczytywaniu szyfrów itp.

Trasa dostarczyła uczestnikom rajdu wielu wrażeń, można było podziwiać piękno okolic Handzlówki.

Wszystkie gromady otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 

                                                                                               Małgorzata Welc     

 

Galeria


30 wrzesień  2012 - Na Zebraniu Wiejskim, które odbyło się w Ośrodku Kultury w Czarnej 30 września Gimnazjaliści pod opieką Pani Alicji Kołodziej oraz Pani Ewy Gaweł przedstawili inscenizację  pt.: „Zostawcie nam czysty kawałek świata”.

 

Występ poprzedziły przygotowania młodzieży pod kierunkiem nauczycieli. Projektem dekoracji sceny zajęły się Panie Anna Dołęga i Anna Pałkowska. Ekspozycję prac uczniów- plakatów pod hasłem „Posprzątajmy Ziemię” oraz zdjęć pokazujących piękno czarnieńskiej przyrody w kontraście z przejawami jej bezmyślnego niszczenia- przygotowały Panie Sylwia Blajer i Ewa Gaweł. Scenariusz imprezy opracowała Pani Alicja Kołodziej. Uczniowie przedstawili w obrazowy sposób różnorodne objawy ludzkiej bezmyślności, przejawiającej się w zaśmiecaniu środowiska, wycinaniu drzew, wyrzucaniu odpadów do rzek i lasów. Cierpi z tego powodu nie tylko przyroda nieożywiona. Zatruwane są rośliny i zwierzęta. Giną nasi „mniejsi bracia”. Jak często człowiek patrzy na swoją działalność krótkowzrocznie. Nie widzi, że skutki jego poczynań wkrótce obrócą się przeciwko niemu samemu, jego dzieciom i wnukom. Żyjemy w tak pięknej okolicy- mamy las, rzekę, łąki... Wiele osób przyjeżdża, by podziwiać piękno naszej wsi i jej okolic. Czy nie warto chronić tak cennego bogactwa? Miejmy nadzieję, że ta prosta prawda dotarła do wszystkich zgromadzonych widzów, a przynajmniej pobudziła ich myśli i sumienia.

Chrońmy naszą małą Ojczyznę!

 

"Zostawcie nam czysty kawałek świata.

Zostawcie nam strumyka czysty bieg.

Zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach,

Czyste powietrze, zimą czysty śnieg.

Zostawcie nam czysty kawałek plaży.

Zostawcie morza czystość pośród fal.

Pozwólcie nam o życiu pięknie marzyć.

Gdy nie ma marzeń, w duszy rośnie żal"

                                                                                                                              Ewa Gaweł

Galeria


27 luty 2012 - Wycieczka do Urzędu Gminy

 

Dnia 27 lutego uczniowie klasy III gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Urzędu Gminy, gdzie odbyło się spotkanie z pracownikami Gminy w ramach edukacji obywatelskiej.

 


29 stycznia 2012 - Dzień Seniora

 

Na uroczystości zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej z okazji Dnia Seniora w dniu 29 stycznia nasza młodzież wystąpiła z przedstawieniem teatralnym pt. "Wigilia, która zdarzyła się przypadkiem".

 


15 stycznia 2012 - Opłatek Harcerski

 

Dnia 15 stycznia 2012 roku w naszej szkole odbył się opłatek harcerski zorganizowany przez środowisko czarniejskich harcerzy, w którym wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz.